Як зберегти голос. Поради вокалістам

Галина Ігумнова: Спів – це диво!

Спів, як вважає педагог нашої школи Галина Ігумнова, – чудодійний осмислення реальності, оскільки співочий голос дано людині тільки на певній стадії еволюції, причому дано для того, щоб homo sapiens ще краще пізнав себе і навколишній світ, став більш досконалим. При цьому Галина Олександрівна закликає пам’ятати слова Шаляпіна про те, що «розум звеличує природу», тому розумне користування голосом є головною умовою його нормального розвитку і тривалого збереження.

Багато років працюючи з вокалістами, вона вважає важливими такі правила.

Жити радісно, ​​прагнучи отримувати якомога більше позитивних емоцій (мабуть, це правило згодиться не тільки для вокалістів – прим. Ред.). Співак повинен вести спокійний спосіб життя, помірний у всіх відносинах, ухиляючись від надмірностей, надмірних веселощів і тютюну (бідні вокалісти! – прим. Ред.)

Чи не перевантажувати себе фізичною роботою, не допускати великих психологічних навантажень і стресів (все, йду в вокалісти, принаймні діафрагма у мене є! – прим. Привалова С. Б.)

Частіше бувати на природі – свіже повітря допоможе відновити сили і бадьорість духу (а Козьма Прутков казав, що в сперте повітря при всьому старанні не надихаєшся – прим. Ред.). Дуже корисно проводити щорічний відпочинок біля моря або в горах, слухати вечірній шум прибою, милуватися пливуть по небу хмарами, бродити по квітковим лугах – тобто дійсно відпочивати, а не тільки займати день пізнавальними екскурсіями.
Харчуватися завжди помірно – переїдання і повний шлунок тільки шкодять співу. Напевно, слід нагадати, що уявна користь від постійного вживання сирих яєць – всього лише знаменитий кіноанекдот, не більше того (ось і славно, заодно вдасться уникнути курячого грипу – прим. Ред.). І вже точно ні в якому разі не можна їсти перед концертом горіхи, насіння, шоколад, алергенні продукти (у кожного – свої), краще обмежити їх вживання і в інші дні.
Не шкодувати голосу, тренувати його щодня (ця рада Галини Олександрівни відрізняється від рекомендацій інших педагогів – вона вважає, що при правильній постановці співати можна по кілька годин щодня без будь-якої шкоди для голосу! – прим. Ред.). При цьому важкі місця бажано вивчати задовго до концертів, даючи можливість їм «встоятися» – при повторному зверненні до них голос адаптується швидше.
Перед концертом слід виспатися (але не надмірно, інакше з’явиться млявість), розумно і в міру поїсти (це у всіх індивідуально). Велике значення має психологічний настрій – Не провокуйте непотрібні страхи! Налаштовуйтеся нема на можливі помилки, а на задоволення від виконання, не витрачайте сили на порожні емоції. На жаль, для усунення надмірного хвилювання під час виступу є єдиний засіб – часті виступи. Транквілізатори, заспокійливі препарати тут абсолютно безсилі і навіть можуть завдати шкоди загальному стану співака. Краще налаштуйтеся на те, що легке творче хвилювання навіть корисно для виступаючого.
Під час концерту співайте з артистизмом! – це є необхідним доповненням до техніки, допомагає уникати зайвої напруги, а емоційна скутість, навпаки, веде до фізичної скутості, скутості голосового апарату.
Співати треба завжди в зручній позиції: основою співу є так звана «висока позиція» (знати б, як її досягти, напевно на стілець або драбину вставати марно – прим. Ред.).
Ну, і головна порада – любити професію, яку ви обрали! (Навіть якщо це хобі – прим. Ред.)

Сподіваємося, поради Галини Олександрівни виявилися вам корисні.
Але це ще не все!

Наталія Суханова: кілька явних і таємних рекомендацій

Наталія Євгенівна – випускниця Московської консерваторії і представниця, здавалося б, інший співочої школи (вона вчилася у Зураба Соткилава). Однак вона багато в чому згодна з думкою Галини Олександрівни, тому з її імпровізованого інтерв’ю ми залишимо лише те, що не повторює сказане вище.

Отже, Наталія Євгенівна уточнює, що для нормальної фізичної форми співакові (і співачці теж – прим. Ред.) Потрібно спати не менше 8 годин. Після пробудження приблизно 2-3 години голос «приходить до тями», «прокидається» – це слід враховувати, якщо вам належить ранній концерт. Ранкову трапезу потрібно завершити не пізніше 1,5 – 2 годин до виступу, інакше переповнений шлунок буде тиснути на діафрагму. Крім уже згаданих заборонених продуктів, не рекомендується їсти гостру, занадто гарячу або надмірно холодну їжу. При будь-якому нездужанні, звичайно, потрібно відмовитися від виступу.
Якщо ваш голос «втомився», тобто ви були змушені до вечірнього концерту читати лекцію або вести телепередачу, то кращий засіб для відновлення голосу – відпочинок і повне мовчання. Якщо вам до того ж нездужає – дуже шкідливо не тільки співати, а й бути присутнім на репетиції або навіть просто слухати музику: під час слухання голосові зв’язки інстинктивно напружуються крім вашого бажання. Так що, крім мовчання, для одужання потрібно також тиша. Якщо у вас сів голос, не кажіть пошепки – шепіт набагато сильніше напружує зв’язки, ніж звичайна (навіть хрипка) мова.
Якщо ж ви здорові і з задоволенням ходите на заняття – бажано не співати довго без перерви. Початківці співаки повинні відпочивати після кожних 15-20 хвилин занять, професіонали – через 40-45 хвилин, оскільки надмірні регулярні навантаження послаблюють гортанні м’язи, голос втрачає свіжість, милозвучність і гірше піддається контролю, не кажучи вже про ймовірність виникнення крововиливів. Великої шкоди можуть завдати форсування звуку і багаторазове, часте повторення важких вправ, високих нот, а також спів не в своїй тесситуре (діапазоні).
Не можна співати в прокурених приміщеннях, саме куріння не тільки послаблює організм, але і веде до осиплості голосу.
Відразу після співу шкідливо виходити на вулицю в холодну погоду. Якщо вже це неминуче і ви кудись поспішаєте – випийте перед відходом трохи води кімнатної температури. Небажано на холоді розмовляти (не тільки в дні концертів або уроків).
Дихати в будь-яку погоду і в повсякденному житті краще через ніс: це оберігає дихальні шляхи від потрапляння пилу, інфекції, а також зігріває і зволожує вдихаємо повітря.

Ми ризикнули поцікавитися у Наталії Євгенівни і про те, що ми хотіли дізнатися, але соромилися запитати. І вона нам по секрету відповіла.

По-перше, про «особисте життя». Ніщо людське вокалістам, як відомо, теж не чуже (тим більше що люди вони, як правило, майже або вже дорослі), але ось особисте життя, виявляється, їм потрібно обмежувати «розумними межами». Кількісних рекомендацій ми давати не будемо, єдине, що вимагає неухильного дотримання – в так звані «критичні дні» співати не можна взагалі.

По-друге, про алкоголь. (Знову ж, дітей просимо під час читання цього абзацу відвернутися від монітора). Існує думка, що перед концертом, буває, не гріх пропустити чарочку для розігріву голоси і заодно для подолання сценофобіі. За дуже великому секрету Наталія Євгенівна пошепки сказала, що для чоловічих голосів таке допустимо в розумній формі, іноді: під розумністю мається на увазі чашка теплого чаю, в який додана 1-2 столова ложка коньяку. Але це – швидше виняток для мачо і інших «сильних натур». Більшості вокалістів алкоголь перед концертом абсолютно протипоказаний – він порушує напрацьовані під час занять алгоритми і до того ж сушить слизову оболонку, причому легкі спиртні напої (особливо шампанське) не менше шкідливі, ніж інші.

По-третє, якщо ви захворіли, але співати все-таки потрібно – краще порадитися з лікарем-фониатр. Є препарати, що тимчасово знімають набряклість (наприклад, діазолін), але без консультації з фахівцем приймати їх небезпечно. Не можна робити перед виступом і пом’якшувальні масляні або інші інгаляції – вони розслаблюють зв’язки і можуть тільки погіршити ваш стан.

Судячи з того, що Наталя Євгенівна знаходиться в прекрасній вокальній формі (її виступу ми часто чуємо на загальношкільних концертах), вона і сама намагається дотримуватися сформульованим для нас принципам.

Кажуть що…

Кілька цікавих порад нам вдалося витягти з мережевих джерел. Спробуйте випробувати їх на собі.

Сила, якість і тембр голосу залежить не тільки від голосових, а й від м’язів обличчя, губ і т. Д. За цю роботу відповідальні більш ніж 200 м’язів, які отримують команди з особливого мовного центру головного мозку. Дуже корисно іноді не просто милуватися на себе в дзеркало, а й виконувати таке, наприклад, вправа:

Складіть губи трубочкою і посвист. Зауважте, як змінилося при цьому ваше обличчя. А тепер спробуйте просвістеть або «промимрив» який-небудь мотивчик з вашим звичайним виразом обличчя. Чергуючи звичайне і «свистяче» вираз обличчя кілька разів, ви відчуєте, як прочистити гортань і як змінюється звук голосу.

Добре впливають на зв’язки всілякі дзижчання. При цьому непогано ще здійснювати щелепами жувальні рухи. Ця вправа застосовується для розслаблення артикуляційної мускулатури.

Навпаки, для зміцнення м’язів гортані корисно наступне вправа: сильно надути щоки, а потім різко випустити повітря назовні.

Перед виступом, коли починається «мандраж», спробуйте змусити себе заспокоїтися, тобто поступово почати дихати спокійно, повільно і глибоко (але внутрішньо не розслабляючись), і думками повністю сконцентруватися на цьому процесі. Після декількох спроб ви помітите, що вам вдається контролювати себе! (Є, звичайно, і більш кардинальні способи уникнути хвилювання під час концерту: тримати схрещеними пальці, або співати спиною до залу – прим. Ред.)

Лікуватися потрібно вдумливо! Поради фоніатра

Якщо ви застудилися і у вас серйозно захворіло горло – звичайно, ніякого співу! Потрібно лікуватися, лікуватися і ще раз лікуватися.

З лікувальною метою рекомендується часте тепле пиття чаю (краще зеленого), чаю з молоком, відвару шипшини, трав’яних чаїв (м’ята, липовий цвіт, материнка, ромашка, шавлія в достатку є в аптеці в зручній упаковці «пакетиками»), теплого молока з вершковим маслом і медом. Зрозуміло, можна горло чимось пополоскати – настоями трав (календули, евкаліпта), розчином соди з сіллю і краплею йоду, розчином фурациліну, яблучним оцтом (чайна ложка на склянку теплої води). Добре приймати мікстуру з алтейним коренем, термопсисом.

Але, як правило, під час лікування для голосу безпечніше інгаляції, ніж полоскання (наприклад, вдихання картопляного відвару), але це в залежності від ступеня захворювання. Нині випускається і безліч аерозолів для горла – вони нерідко досить ефективні, тим більше що є безліч їх різновидів: і з травами, і з маслами, і з медом … При середньої тяжкості застуди або катару буває цілком достатньо дотримання постільного режиму і використання таких ось напівдомашні засобів лікування.

Однак серйозні лікарі знають багато секретів. Наприклад, вони вважають, що важливо не стільки, ніж полоскати, а й як полоскати. Адже надто інтенсивне полоскання перетворюється в масаж мигдалин, а запалений орган масажувати ні в якому разі не слід. При ангіні в складках мигдалин може накопичуватися гній, і енергійне тиск рідини не змиває, а, навпаки, вдавлює його глибше. Від цього хвороба може затягнутися, підвищиться ризик запалення сусідніх тканин, лімфатичних вузлів. Так що в цьому випадку полоскати потрібно ніжно, обережно, частіше впливів результат процедури. Занадто часто полоскати горло теж немає необхідності – достатньо чотирьох-п’яти разів на день, в проміжках ж слід побільше пити, і не залпом, а спокійними повільними ковтками.

З давніх-давен відомо, що біль в горлі добре пом’якшує молоко. Його цілющі властивості посиляться (правда, смак не стане приємніше), якщо на склянку молока додати приблизно половину чайної ложки харчової соди. Можна розбавляти молоко мінеральною водою «Боржомі» (без газу), пити будь-які ягідні морси, відвари сухих фруктів. Рясне пиття призначають при багатьох інфекційних захворюваннях як засіб, «промивати» організм, допомагає швидше виводити токсини – продукти життєдіяльності шкідливих мікробів і вірусів. На початковій стадії захворювання дорослим можна випити чашечку не дуже гарячого глінтвейну.

Під час захворювань горла корисно його зігрівання компресом, який ставлять не більше, ніж на дві години. Традиційний компрес – полуспиртовой, але можна зробити масляний (шматок тканини, краще лляної, змочують підігрітим рослинним маслом) і просто водний компрес (вода, зрозуміло, повинна бути теплою). Обернувши шию зволоженою і віджатою тканиною, поверх її кладуть вощений папір, далі шар вати або м’який шерстяний шарфик і закріплюють бинтом або косинкою. Не забувайте, що після зняття компресу неприпустимо охолодження – потрібно обернути шию на деякий час чистим сухим хусткою.

Головне – без ліків! Поради знахарів і знахарок.

Безліч рецептів лікування захворювань горла пропонує народна медицина. Якщо ви схильні до експериментів над собою, можете деякі з них випробувати на практиці.

Наприклад, часникові інгаляції: візьміть бинт або марлю розміром 10х40 см, натріть на тертці кілька часточок часнику і швидко, поки не зникли фітонциди, змастіть кашкою поверхню бинта, згорніть у рулон і швидко опустіть його на дно порожнього чайника, закривши кришкою. Візьміть носик чайника в рот, затисніть ніс пальцями і повільно вдихайте часниковий аромат протягом 8-10 хвилин. Видихи робіть через ніс, в чайник повітря, що видихається потрапляти не повинен.

Для лікування ангіни використовують також сухий інжир (перед сном 4-6 ягід поварити в склянці молока, інжир з’їсти, а молоко випити), ожину (2 столові ложки листя залити двома склянками окропу, настояти протягом години і пити по 2 столові ложки 4 рази в день перед їдою).

Одне з кращих засобів проти катаральних захворювань горла – підігріта морська вода (їй, зрозуміло, полощуть горло, пити її рішуче не рекомендується).

Спеціальний народний рецепт для вокалістів, які захворіли на ларингіт і «втратою голосу»: в каструлю влити склянку гарячої води і півсклянки анісового насіння, кип’ятити протягом 15 хвилин; злегка остиглий відвар процідити, змішати з чвертю склянки липового меду і ще раз прокип’ятити, потім зняти з вогню і додати столову ложку коньяку. Приймати по одній столовій ложці кожні півгодини. Знахарі стверджують, що це засіб здатний відновити голос за добу!

Чимало незручностей співакові доставляють не тільки захворювання горла, але і нежить. Одне з перших обмежень харчування при нежиті, особливо хронічному – скасування вживання в їжу молока і молочних продуктів (треба ж! – прим. Ред.).

Народні цілителі стверджують, що від нежиті допомагає суміш меду з соком червоного буряка (цікаво, а буває ще буряк інших квітів? – прим. Ред.), Для її приготування змішують чайну ложку меду і 3 ложки бурякового соку. Суміш закопують в ніс по кілька крапель 3-4 рази на день.

Хотіти – значить могти! Інші поради.

Якщо у вас алергія на всі ліки і всі існуючі продукти – ви великий подарунок для сім’ї, органів соцзабезпечення і уряду. Але якщо ви при цьому ще і кашляєте – не залишається нічого більше, як волати до потойбічних сил. Для вас у нас в арсеналі є парочка екстремальних рецептів.

Перший – змова проти хвороб горла. Цікаво, що заговорювати потрібно не зуби хворому, а воду, розведену з медом (заговорений воду знову ж потрібно дати хворому випити): «На океані, на море, на острові, на бережку виростала тростину з землі до неба. Хто ту тростину вирве? А вирве ту тростину Михайло-архангел, Петро і Павло. І не я допомагаю, не я пособлю, допомагає сам господь бог, сам Ісус Христос. Амінь. »(Не знаємо, чи діє цей рецепт на мусульман і індусів – прим. Ред.).

А ось ще більш оригінальний (і, кажуть, дуже швидкий) спосіб лікування ангіни: до рота хворого близько підносять велику жабу і примушують хворого дихати прямо на неї. Від цього серце жаби починає прискорено битися, і хворому майже миттєво стає краще. Вважається, що таке лікування корисно важким хворим, які не тільки не можуть пити або є, але і говорити – через 8-10 хвилин хвороба повністю проходить. Жаба повинна бути неодмінно велика – сіра, зелена або жаба. (Думаємо, що справа не в жабі: хворий швидше за все вирішує, що краще миттєво видужати, ніж лікуватися таким скромним способом – прим. Ред.).

Спів – це …

Дуже хочеться вірити, що все вокалісти відчули цілющу благоліпність вже від читання нашої статті, а після впровадження в життя всіх описаних правил і порад і зовсім стануть новими Чечілія Бартолі або Енріко Карузо … Головне – мріяти і докладати всіх зусиль для реалізації вашої мрії. Тоді коли-небудь ви виявите цитату зі своїх інтерв’ю в списку нижче.

А поки ознайомтеся з думками тих, хто вже відбувся як професіонал.

Вокаліст – каскадерська професія, ми ходимо по лезу бритви. Не дай бог, щось трапилося: хтось вилаяв або живіт захворів – ти вийшов на сцену і пустив «півня». Це провал. Це стидно. І перебувати 30 років на лезі бритви – це дуже важко. Це виснажлива, калічить професія. (Анатолій Пономаренко, народний артист Росії, соліст Самарського театру опери та балету)
Спів – це перш за все свобода. Не варто цілком покладатися на історичні описи співу, тому що більшість з них нічого не говорять про анатомію. Всі вони не використовують і технічні терміни – тільки поетичні. (Емма Керкбі, англійська барокова співачка)
Спів – це важка фізична праця, яка вимагає, як і професійний спорт, щоденних багатогодинних тренувань. Просто так не вийдеш і не споёшь! (Ганна Нетребко, солістка Маріїнського театру)
Спів – не просто відрада для слуху, але ще і сильнодіючий засіб, що зміцнює імунну систему. (Франц Шрайдер, професор Інституту психології Франкфуртського університету)
Спів – це краще знеболююче. У нашій «Школі щасливих батьків» вагітних жінок навчають під час пологів співати пісні. (Ірина Долгих, лікар-гінеколог жіночої консультації №1 м Оренбурга)
Спів – це симфонія правильного дихання, правильного координування духовних начал людини, це шлях збирання себе в світлоносну цілісність. Спів – це процес одухотворення, це осмислене слово, пропущене через серце. (Дмитро Болгарський, регент Свято-Троїцького Іонинського монастиря, Київ)
Техніка, зрозуміло, значить багато. Але далеко не все. Спів – це стан душі. І якщо в душі порожньо, то як би технічно людина не співав, нікого це не зачепить. Мрії, ідеали, прагнення – все це чути в співі. А коли нічого цього немає, так і мистецтва теж немає! (Галина Вишневська, народна артистка СРСР)
Спів – це не дрібниця для мене і не забава, це священне справа мого життя. (Федір Шаляпін)

Ми у соціальних мережах